A DECH máte? A mohla bych ho vidět?

Hodně se o něm mluví. Ještě víc možná píše a je to teď takový sexy téma. Někteří z nás ho dokonce i provozují. Ale ode mě to nemáte.

Jenže co to vlastně znamená?  Dýcháme přece všichni. Ve škole to říkali. Máma to říkala. To znamená, že to bude pravda. Taky vaše máma ví všechno nejlíp? Jestli ne, tak vám dám číslo na mojí, ta vám to totiž vysvětlí.

Nad čím bych ráda, abyste se zamysleli, je vědomý dech. Ano. Protože to, co za nás dělá tělo a my tomu nevěnujeme pozornost, rozhodně není vědomý dech. Možná si říkáte proč. Proč bychom se měli věnovat vědomému dechu? Uvedu příklad. Máte rádi steak? Nebo třeba štrůdl? Nebo grilovanou kukuřici?

A teď si zavřete oči. Jo fakt si je zavřete. Hned, jak si přečtete proč. Zavřete si oči a představte si, že máte chvíli čas, asi 20 min. Během té doby si představte třeba dokonalý štrůdl. Jak váš štrůdl voní… Jakou má barvu… Je ještě teplý nebo už vychladl? Cítíte tu skořici? A teď se ho dotkněte. Ale jen zlehka. Křehký že? Musíte opatrně. Vezměte si kousek do ruky a podívejte se ještě zblízka. Dejte si ho před ústa a chvíli počkejte. Cítíte Pavlovův reflex? Tak se zakousněte, ale pomaleji než obvykle. I v té představě si zavřete oči a vychutnejte si tu dokonalou harmonii chuti jablíček, cukru, skořice, těsta. A jak vám je po prvním kousku? Dobré že? V bříšku jak v pokojíčku.  Možná tam šoupnete ještě jeden a možná i čtyři.

Tahla úvaha ale není o jídle. Je o vědomém dechu. O zastavení. O pozorování. Představte si, že si ten štrůdl sníte po cestě do metra, všude se vám drobí, trocha náplně vám spadla na zem a po cestě zašpinila sako. Skvělý. Že jsem se na ten štrůdl nevykašlala. Jsem to říkala.

Je to jiný uhel pohledu viďte? A tak je to i s dechem. Zkusili jste si někdy pustit na YouTube vedenou meditaci zaměřenou na dech ? Zkusili jste někdy, třeba jen 5 minut pozorovat jak vstupuje chladný vzduch přes špičku nosu až do krku a dále do břicha? A při výdechu se tak nějak zvláštně ohřál. To jsou věci.

Trochu to už zavání meditací a taky tim mindfulnessem co? Já vám nevim, ale mně je po tom tak nějak dobře. Skoro jako po štrůdlu :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.